Idzie wiosna, czyli czas najprężniejszej pracy w ogrodzie. W tym czasie przycinamy krzewy, drzewa, żywopłoty oraz wprowadzamy szereg różnych nowych roślin do ogrodu. Tutaj przypomnę Wam jak dbać o żywopłot i przedstawię podstawowe zasady pielęgnacji żywopłotów.
Pielęgnacja żywopłotów wiosną - przycinanie
Wiosenne przycinanie żywopłotu
Żywopłot powinien być przycięty dwa razy w sezonie. Pierwsze cięcia wykonujemy wiosną.
Wiosną skracamy żywopłot na pożądaną wysokość. To jest idealny czas na to, aby nadać swojemu żywopłotowi niepowtarzalny kształt.
Pierwsze cięcia wykonujemy w marcu. W tym czasie skracamy przyrosty pędów o jedną trzecią długości. Dzięki temu żywopłot będzie bardziej gęsty.
Dodatkowo tym sposobem wzmacniamy gałęzie. Wiosenna przycinka żywopłotów jest tak ważna, ponieważ młode pędy roślin, które już w tym czasie zaczynają rozwijać się, muszą mieć zapewniony odpowiedni dostęp do światła. Jeżeli tak się nie stanie, mogą one zamierać. W wyniku takiej sytuacji wzrost żywopłotu będzie zahamowany. A to wszystko ma zły wpływ na jego estetyczny wygląd.
Przycinanie żywopłotu powoduje drewnienie łodyg krzewów, dzięki czemu roślina robi się bardziej odporna na przemarzanie.
Góra żywopłotu
Na początku należy przyciąć wierzchołki krzewów tworzących żywopłot do jednej wysokości. To będzie punkt startowy przy przycinaniu żywopłotów.
Górę warto przyciąć na płasko. Dzięki temu zapewnimy równomiermy dostęp światła do wszystkich części rośliny. Dzięki temu, wszystkie części żywopłotu rosną w tym samym tempie.
Boki żywopłotów
Ogólna zasada jest taka, aby górna cześć żywopłotu była ciut węższa niż dolna. To również ma pozytyny wpływ na zapewnienie odpowiedniej ilości światła, a także lepiej nawadnia niższych części krzewów.
Nawożenie
Intensywnego nawożenia wymagają te, które są często przycinane. Do nawożenia najlepszy będzie kompost. Tym sposobem nie tylko pobudzimy roślinę do dalszego rozwoju, ale również poprawimy strukturę gleby.
Wystarczy wczesną wiosną rozłożyć 3-5-centymetrową warstwę kompostu wokół roślin.
Sadzenie i podlewanie
Po zasadzeniu nnowych roślin pod żywopłot nie należy zapominać o ich częstym podlewaniu. Młode żywopłoty potrzebują dużo wody, wraz z upływem lat ich zapotrzebowanie na wodę maleje.
Narzędzia to podstawa
Narzędzia do przycinania żywopłotu takie jak na przykład nożyce do żywopłotu z Przydomu.pl powinny być ostre i czyste.
Tępe narzędzia będą uszkadzać pędy. To wszystko wygląda nieestetycznie oraz wywołuje różne choroby roślin. Sprzęt trzeba dostosować do wielkości żywopłotu oraz ogólnych potrzeb indywidualnego ogrodnika. Dzisiaj mamy tak duży wybór, że z pewnością każdy dobierze coś dla siebie. Sklep Przydomu.pl ma w swojej ofercie nożyce elektryczne, spalinowe oraz ręczne.
Warto do nich zajrzeć i zabrać się za wiosenne porządki w ogrodzie.
Bardzo fajnie zostało to napisane.
OdpowiedzUsuńFotele ogrodowe na taras to doskonały sposób na stworzenie przytulnej strefy relaksu na świeżym powietrzu. Wybierając odpowiednie meble, możemy zapewnić sobie komfort i styl. Szczególnie polecam zapoznać się z artykułem na stronie Express Kaszebe, gdzie znajdziemy 5 pomysłów na fotele ogrodowe na taras https://www.expresskaszebe.pl/artykul-4media/23849,5-pomyslow-na-fotele-ogrodowe-na-taras. Znajdziemy tam inspiracje, które pomogą nam stworzyć idealne miejsce do odpoczynku. Pamiętajmy, że taras to miejsce, gdzie powinniśmy czuć się jak najlepiej.
OdpowiedzUsuń